تعداد بازدید : 0 نفر   تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395   نسخه چاپی   ارسال به دوستان   بازنشر

مرگ خاموش و بی صدای صدف ها و تغییر رنگ آبهای ساحلی در نزدیکي کارخانه متانول کاوه بندر دیر/ حیف از این ساحل زیبا که نسل آینده تنها آلودگی اش خواهند دید .

مرگ خاموش و بی صدای صدف ها و تغییر رنگ آبهای ساحلی در نزدیکي کارخانه متانول کاوه بندر دیر/ حیف از این ساحل زیبا که نسل آینده تنها آلودگی اش خواهند دید .
بیرون از شهر دیر (بخش غربی این شهر که به سمت جاده ساحلی دیر – بوشهر می رود) سه شرکت تاسیس شده است. شرکت نخست بنام متانول کاوه است که در نزدیکی دیر قرار دارد، و از سال 83 به منظور تولید ماده ای شیمیایی به نام متانول، که از خطرناکترین مواد شیمیایی است، شروع به کار کرده و البته تاکنون تولیدی نداشته است. اندکی آن سوتر شرکت جدید فاتح کیمیا با هدف تولید متانول نزدیک به دو سال است بنیان های خود را استوار کرده.
پنج کیلومتر آن طرف نیز شرکت سیراف انرژی فعالیت خود را آغاز کرده است، که ظاهراً این شرکت نیز قصد تولید متانول دارد.
اصل 50 قانون اساسی در ارتباط با ممنوعیت آلودگی محیط زیست شهروندان می گوید : در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و نسلهای‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏شود. از این‏ رو فعالیتهای‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است. این اصل بی گمان به معنای ممنوعیت انجام و تولید شغل های اقتصادی و سرمایه گذاری در این عرصه نیست و نخواهد بود.
بلکه به این معناست که فعالیت های اقتصادی بایستی تحت ضوابط و چهارچوب های خاصی انجام گیرد و از اهم این ضوابط حفظ محیط زیست و به تبع آن جان انسان هاست که می باید جز اصول تخطی ناپذیر اقدامات تولیدی صنعتی فعالان اقتصادی چه دولتی و چه غیر دولتی قرار گیرد.

width=711

آخرین اخبار استان