تعداد بازدید : 0 نفر   تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395   نسخه چاپی   ارسال به دوستان   بازنشر

آب باران هایی که از دامنه ی تپه ها و کوه ها جمع آوری می شود، می تواند منبع آب جدیدی با هزینه ی کم و کیفیت خوب برای این منطقه باشد. یقینا هزینه های مدیریت مصرف آب به مراتب کمتر از هزینه های انتقال آب خواهد بود، بنابراین باید در حفظ منابع آبی که سهم آیندگان نیز می باشد کوشا باشیم و با اتخاذ روش های اصولی به احیاء منابع آبی کمک کنیم.

سایت خبری بندردیّر(دیّرنیوز).حبیبه فخرایی/ طبق گزارش هواشناسی؛ در هفته ی جاری با بارندگی های سیل آسا مواجه می شویم که با اطلاع رسانی متولیان امر، انتظار می رود تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات جانی و مالی صورت پذیرد. خشکسالی و بحران آب و کاهش بارندگی طی سال های اخیر، معضل جدیدیست که استان بوشهر با آن مواجه شده است. با توجه به اینکه در منطقه ی ما بارندگی کم اتفاق می افتد و جنس خاک منطقه نیز قلیایی است، میتوان با ارائه ی راهکارهایی از هدر رفتن آب باران که مهمترین منبع تأمین آب می باشد، جلوگیری کرد تا این منبع ارزشمند، مستقیم وارد دریا نشده و یا با تابش مستقیم آفتاب بخار نگردد. از جمله این راهکارها حفر چاههای نعل اسبی در بستر رودخانه ها می باشد. همچنین با تحقیقات کاربردی و مسائل فنی در زمینه ی صنعت قدیمی آب مانند قنات، بندها، آب انبارها و آسیاب های آبی و بازسازی و احیاء آنها با استفاده از اصول مهندسی و علمی میتوان از مزایای آنها بهره مند شد. آب باران هایی که از دامنه ی تپه ها و کوه ها جمع آوری می شود، می تواند منبع آب جدیدی با هزینه ی کم و کیفیت خوب برای این منطقه باشد. یقینا هزینه های مدیریت مصرف آب به مراتب کمتر از هزینه های انتقال آب خواهد بود، بنابراین باید در حفظ منابع آبی که سهم آیندگان نیز می باشد کوشا باشیم و با اتخاذ روش های اصولی به احیاء منابع آبی کمک کنیم.
همچنین با توجه به اینکه صیادی مهمترین شغل ساکنین این ناحیه می باشد، کمبود اسکله و اختلاط شناورهای تجاری و صیادی، موجب نگرانی این قشر، علی الخصوص در این وضعیت بحرانی شده است و مسأله ی دیگر که در این شرایط باید به آن توجه کرد، خطراتی است که ساکنین مربوط به ساختمان های قدیمی را تهدید می کند که باید تسهیلاتی جهت بازسازی و استحکام ساختمان، به این افراد اعطاء شود.
اتخاذ تمهیدات در مدیریت بحران خشکسالی و حفاظت از جان و مال افراد اجتناب ناپذیراست و انتظار می رود توجه جدی به این مهم صورت پذیرد.
مدیر آموزشگاه رادیکال

آخرین اخبار استان